Indoor Solo's And Mini Bands Success

Posted on 30th April 2014 by John Hughes | Chairman

The branch held their 2014 Solo Piping, Solo Drumming and Mini Band events on Saturday 29th March at James Young High School in Livingston.

With 261 Solo Performances and 64 mini bands it was a busy day for everyone.

Pictured opposite is Mark Hastings from Denny and Dunipace Gleneagles on his way to winning the Adult Drumming.

The summaries from the mini band events are available here. There were 16 Solo Piping and Drumming Events, the top 3 places in each event went as follows:

Event 1 - Solo Chanter 10 Years & Under
1st Nina Whitaker - George Watson's College
2nd Evan McIver - Peebles Ex-Servicemen RBL
3rd Harry Scott - Hawick

Event 2 - Solo Chanter 11 Years & Over
1st Iain Pennykid - West Lothian Schools
2nd Jamie Boothman - George Watson's College
3rd Gaku Hirook - West Lothian Schools

Event 3 - Solo Piping 14 Years & Under
1st Bruce Gardner - George Heriot's School
2nd Christopher Happs - George Heriot's School
3rd Cameron McGill - George Heriot's School

Event 4 - Junior Solo Piping 14 Years & Under
1st Ben Muir - Preton Lodge High School
2nd James Miller - Boghall & Bathgate Caledonia
3rd Lewis Russell - West Lothian Schools

Event 5 - Solo Piping 15 - 18 Years
1st Josh Marsh - City of Edinburgh
2nd Andrew Hutton - Boghall & Bathgate Caledonia
3rd Ciaren Ross - Boghall & Bathgate Caledonia

Event 6 - Solo Piping 18 Years & Under
1st Amy Sarah Low - Torphichen & Bathgate
2nd Andtew Hutton - Boghall & Bathgate Caledonia
3rd Ciaren Ross - Boghall & Bathgate Caledonia

Event 7 - Solo Piping 18 Years & Over
1st Calum Watson - Boghall & Bathgate Caledonia
2nd Ross Miller - Boghall & Bathgate Caledonia
3rd Lachie Dick - City of Edinburgh

Event 8 - Stick & Pad 10 Years & Under
1st Jack McGill - George Watson's College
2nd Anna Dickson - West Lothian Schools
3rd Lauren Rimmer - Torphichen & Bathgate

Event 9 - Stick & Pad 11 Years & Over
1st Faizaan Ali - George Watson's College
2nd Dylan Brown - George Watson's College
3rd Sam Blood - George Watson's College

Event 10 - Snare Drum 14 Years & Under March
1st James Strachan - George Watson's College
2nd Struan Wallis - George Heriot's School
3rd Nathan Stringer - George Heriot's School

Event 11 - Snare Drum 14 Years & Under MSR
1st Georgia Parry - George Watson's College
2nd Matthew Burgoyne - Stirling & District School
3rd Oliver Gardner - George Heriot's School

Event 12 - Snare Drum 15 - 18 Years MSR
1st Cameron Spence - George Watson's College
2nd Daniel Luby - Police Scotland Fife
3rd Iain Kay - George Heriot's School

Event 13 - Snare Drum Adult MSR
1st Mark Hastings - Denny & Dunipace Gleneagles
2nd Callum Firth - Torphichen & Bathgate
3rd Julie Firth - Torphichen & Bathgate

Event 14 - Tenor Drum 14 Years & Under March
1st Rebecca Symonds - George Watson's College
2nd Cameron Anderson - George Watson's College
3rd Holly Harrison - West Lothian Schools

Event 15 - Tenor Drum 15 - 18 Year MSR
1st Morag Taylor - Torphichen & Bathgate
2nd Lauren Thomson - Boghall & Bathgate Caledonia
3rd Lisa Thomson - George Watson's College

Event 16 - Tenor Drum Adult
1st Stuart Williamson - Boghall & Bathgate Caledonia
2nd Joanna Fairbairn - Boghall & Bathgate Caledonia
3rd Alan Townsend - Police Scotland Fife

Page 1 of 2 1 2 »

2014 Branch Dates

26th JanuaryBranch Meeting
23rd FebruaryBranch Meeting
29th MarchBranch Indoor and Solos
30th MarchBranch Meeting
17th MayDunbar Contest
24th MayDunfermline Contest
2nd AugustMelrose Contest
9th AugustNorth Berwick Contest
23rd AugustEdinburgh Contest
6th SeptemberPeebles Contest
13th SeptemberInnerleithen Contest
28th SeptemberBranch Meeting
26th OctoberBranch Meeting
30th NovemberAGM & Branch Meeting

Contact Us

For all competition entries and registrations please contact branch secretary Ann Hazzard

Address: 15 Campwood View
 Mayfield
 Dalkeith
 EH22 5QQ
Telephone: 07957 285 006
E-mail:

Social Media