Contest Draw
Bridge of Allan | 06 August 2023

Novice B & Grade 4B March - Arena 1 - Start 10:00
1 Lochgelly High School Junior
2 Royal Air Force of Oman
3 Fraserburgh
4 Oban High School Development Band
5 The Scots College - Sydney - Australia
6 Burntisland & District
7 Barrhead & District
8 Dumbarton & Distrcit
9 Lochgelly High School
10 City of St Andrews
11 The Royal Army of Oman
12 The Scots College Old Boys - Australia
13 St John's College - Zimbabwe
14 Greyfriars Pipes & Drums
15 Oban High School
16 Stirling and District Schools Junior

Novice A & Grade 4A MSR - Arena 1- Start 13:00
1 Burntisland & District
2 Stirling & District Schools
3 Camelon & District
4 George Watson's College - 369
5 Royal Burgh of Stirling
6 The Scots College - Sydney - Australia
7 Penicuik & District
8 The Royal Army of Oman

Juvenile MSR- Arena 1 - Start 14:40
1 George Watson's College - 369
2 Stirling & District Schools
3 George Watson's College - Juvenile

Grade 3 Medley - Arena 1 - Start 15:15
1 Penicuik & District
2 Denny & Dunipace Pipe Band Association

Grade 2 MSR - Arena 1 - Start 15:45
1 George Watson's College - Juvenile

Grade 1 Medley - Arena 1 - Start 16:05
1 Police Scotland and Federation
2 Police Scotland Fife

D/M Dress - Arena 2- Starts 12:00
D/M Flourish - Arena 2 - Starts 13:10


Adult Drum Majors
1 Lauren Hanna - Police Scotland Fife
1 Becky Cox - Troon Blackrock
1 Mohmmed Khmis Al Amri - The Royal Army of Oman
2 Nick Tragoutsis - NSW Police
2 Wanderson Silva - Brasil Caledonia
2 Abdullah Juma Almuhaijri - The Royal Army of Oman
3 Kevan Renton - Peoples Ford Boghall & Bathgate Caledonia
3 Nadir Jamann Jabali - The Royal Army of Oman
3 Michael Binder - Royal High

Adjudicators
Piping 1 - Ross Walker
Piping 2 - Jim Semple
Drumming 1 - Gordon Brown
Ensemble 1 - Gordon Lawrie
D/M's - Ian McGreechan

Branch Dates

28 January 24Branch Meeting
25 February 24Branch Meeting
24 March 24Branch Meeting
30 March 24 (TBC) Branch Indoor and Solos
30 March 24 (TBC) WSD Qualifier
28 April 24Branch Meeting
18 May 24 (TBC) EDF Dunbar
01 June 24 (TBC) Innerleithen
16 June 24 (TBC) Edinburgh
04 August 24Bridge of Allan
10 August 24North Berwick
07 September 24Peebles
29 September 24Branch Meeting
27 October 24Branch Meeting
24 November 24Annual General Meeting
24 November 24Branch Meeting

Contact Us

For all competition entries and registrations please contact branch secretary Susan Starr

Address:4b Chester Square
 Mayfield
 Midlothian
 EH22 5DN
Telephone:07527 949 301
E-mail:

Social Media